Tradycyjnym sposobem bezpiecznego barwienia jajeczek na Śniadanie Wielkanocne jest gotowanie ich w wywarze z łupinek cebuli. Cebula barwi skorupki w charakterystycznej gamie od żółci do głębokiego brązu. Warto poeksperymentować-metoda jest ekologiczna, sprawdzona i efektowna, a kolor niezmywalny!
Życzę wszystkim zdrowych, radosnych Świąt Wielkanocnych :)
Farbowane wielkanocne jajeczka (wg tradycji od dawien dawna..)
zewnętrzne łupinki cebuli - im więcej tym lepiej
surowe jaja
Do garnka wkładamy łupiny i zalewamy je wodą - gotujemy przez ok 5-10 minut. Następnie wyławiamy łupinki, a do wywaru wsadzamy jaja i gotujemy tak jak jajka na twardo, po czym wyjmujemy ślicznie kolorowe jajka :)
Od niedawna jestem szczęśliwą posiadaczką blendera, który został przetestowany do przygotowania tej o to zupy. Blender sprawił się świetnie, a zupka wyszła smakowita ;-)
Zupa kukurydziana (wg przepisu Karolci)
1 puszka (400 g) kukurydzy
1 średnia cebula, posiekana
2 średnie marchewki, pokrojone w plasterki
½ szklanki (125 ml) śmietanki UHT 30%
½ litra bulionu warzywnego
1 łyżka masła
½ pora, pokrojonego w plasterki
sól, biały pieprz, ostra mielona papryka
Marchewki ugotować w lekko osolonej wodzie. Odcedzić, odłożyć na bok. Masło rozgrzać na średnim ogniu w garnku z grubym dnem. Dodać cebulę, smażyć na małym ogniu przez ok. 3 min, do momentu aż cebula zacznie mięknąć. Dodać kukurydzę oraz bulion warzywny i gotować przez ok. 10-15 min lub do czasu, gdy kukurydza będzie miękka. Zdjąć z ognia i miksować przy pomocy blendera, aż uzyskamy gładką konsystencję. Ponownie postawić garnek na ogniu; dodać śmietankę, pora oraz marchewki. Gotować na małym ogniu przez ok. 5 minut lub do czasu, gdy pory zmiękną. Doprawić solą, białym pieprzem i papryką.
Na szybki obiad jako dodatek do ziemniaczków, klusek śląskich, kaszy lub mięsa
Sos pieczarkowy na masełku (wg przepisu Ruzi)
30 dag pieczarek
1-2 łyżki masla
troche wegety
zielenina (koperek, pietruszka lub zielona cebulka)
sól
pieprz
mąka sposób przygotowania
Obrać i pokroić w plasterki pieczarki, nastepnie rozgrzewam maslo w rondelku i smażyć pieczarki kilka minut na duzym ogniu, tak aby puscily sok. Doprawić, dodać koperek, całość zalać gorącą wodą tak aby pieczarki były przykryte. Dusić pieczarki aż będą pysznie miękkie, rozrobić w 1/3 szkl wody 2 łyżeczki mąki, zdjąć sos z palnika i zagęścić mąką. Postawić sosik znowu na palnik i mieszać dokładnie aż się zagotuje. Można dodać do sosiku także śmietanke jeśli ktoś lubi.