Mmmmmmmm... ale mieliśmy dziś pyszne śniadanko :)
Chrupiące tosty z miękką ciągnącą mozarellą w środku -
Just look at this cheese ;)
Mozarella in carozza czyli gorące tosty z mozarellą
(wg przepisu Nigelli Lawson)
Na 3 sztuki:
- biały chleb tostowy - 6 kromek
- kulka mozzarelli (100g)
- 1 jajko
- mąka
- mleko
- oliwa z oliwek
Z kromek chleba tostowego odkrawamy skórki (niekoniecznie), mozzarellę kroimy w plasterki. Jajko rozbijamy jak na jajecznicę. Między dwie kromki chleba wkładamy plasterek mozzarelli i sklejamy brzegi (można delikatnie brzegi kromek posmarować masłem, wtedy jest jeszcze łatwiej to zrobić). Zanurzamy te "pakieciki" w mleku, maczamy w roztrzepany jajku, obtaczamy w mące i smażymy na rozgrzanej oliwie na rumiano. Odsączamy nadmiar tłuszczu na papierowym ręczniku.
Smacznego :)


Przepyszna zupa, doskonała na takie zimne popołudnia jak dziś brr ...
Rozgrzewa i poprawia humor :)
Pikantna pomidorowa z soczewicą
(wg przepisu marghe)
- puszka pomidorów
- 4 ząbki czosnku
- 2 szalotki
- 1 papryczka ostra
- czerwona soczewica
- przecier pomidorowy ok 200ml
Czosnek zmiażdżyć, szalotki pokroić, papryczkę pokruszyć i wszystko wrzucić na patelnię z łyżką oliwy, podsmażyć. Dodać paprykę w proszkum sól i pieprz, wlać wodę lub wywar (nie za dużo - ok 1,5 szklanki), dodać pomidory i przecier pomidorowy, pogotować, zmiksować.
Wsypać czerwoną soczewicę i gotować aż zmięknie.
Chlapnąć łyzke naturalnego jogurtu (niekoniecznie).
Smacznego :)

To mój pierwszy chleb :) bardzo smaczny, z chrupiącą skórką, mięciutki i pełen ziaren w środku - czyli dokładnie taki jaki lubię :)
Chleb wieloziarnisty
(wg przepisu Komarki)
Na 2 bochenki 10x30 cm:
- 1 kg mąki krupczatki (nie próbowałam z inną mąką)
- 6 łyżek siemienia lnianego
- 6 łyżek łuskanego słonecznika
- 1 szklanka otrąb pszennych lub żytnich
- 3 łyżki sezamu
- 2 łyżki pestek dyni
- 1,5 łyżki soli
- 5 łyżek cukru
- 5 dag świeżych drożdży
- 1 litr ciepłej wody
Mąkę, ziarna, sól, cukier i pokruszone drożdże wymieszać dokładnie łyżką. Zalać ciepłą wodą i wyrobić ciasto (ciasto będzie bardzo luźne, ale takie ma być). Odstawić do wyrośnięcia na 20 minut.
Wyrobić ponownie (wymieszać łyżką) i przełożyć do natłuszczonych foremek keksowych (10x30). Odstawić do wyrośnięcia (ok 15 minut). Posypać chleb pestkami dyni i słonecznika.
Piec ok 1h w temp. 230ºC.
Smacznego :)


Ciekawe połączenie smaków - lekko pikantne mięso z delikatną nutą słodyczy
Piersi kurczaka w miodowym sosie
- 4 filety z kurczaka
- 4 ząbki czosnku
- płaska łyżeczka piepprzu
- płaska łyżeczka mielonej ostrej papryki
- 1/2 łyżeczki soli
- oliwa
- szklanka tłustego mleka
- 4 łyżki płynnego miodu
Mięso natrzeć przyprawami i odstawić na 10 min. w chłodne miejsce.
Na patelni rozgrzać oliwę wraz z ząbkami czosnku, gdy się zrumienią odrzucamy je a na patelnię dajemy filety i samżymy rumieniąc z obu stron. Zmniejszamy ogień, zalewamy kurczaka mlekiem wymieszanym z miodem, naczynie przykrywamy i dusimy ok 20-25 min. Podajemy z ryżem i sezonową łagodną surówką.
Smacznego :)

Schab marchwiowo-pieczarkowy
(wg przepisu Anny H)
- kotlety schabowe lekko tylko rozbite
- starta marchew
- pieczarki
- cebula
- majonez
Rozgrzewamy piekarnik do 180. Cebulę z pieczarkami podsmażamy, doprawiamy solą i pieprzem. Kotlety posypujemy solą i pieprzem, kładziemy na nie podsmażone pieczarki z cebulą, na to startą marchew,a na tym wszystkim rozsmarowujemy majonez i to też grubo. Wkładamy do piekarnika w odkrytym naczyniu zaroodpornym i pieczemy aż do zbrązowienia skóki majonezowej ok 30-40 minut.
Smacznego :)

Udka kurczaka mocno cytrynowe i ziołowe też
- 2 udka kurczaka
- 1 cytryna
- 1 łyżka oliwy, 1 łyżka masła
- 1/2 łyżeczki rozmarynu, 1/2 łyżeczki tymianku, sól, pieprz
- 3 ząbki czosnku
Kurczaka umyć. Przygotować marynatę: w rondelku rozpuścić masło z oliwą, dodać zioła, drobno posiekany czosnek i sok z 1/2 cytryny - gotować ok 1/2 min.
Gdy marynata trochę przestygnie posmarować nią dokładnie udka i odstawić na ok 1h.
Udka ułożyć w naczyniu, upchać pomiędzy nie plasterki cytryny i wstawić do piekarnika 200st i piec do ślicznego zrumienienia ok 1h.
Smacznego :)

Bułeczki z siemieniem
(wg przepisu AgusiH)
liczba porcji: 16 bułeczek
- 1/2 - 3/4 szkl mleka
- 1/2 szkl wody
- 3 łyżki miodu
- 1 duże jajko
- 1 i 1/2 łyżki oleju z orzechów laskowych lub roztopionego masła
- 2 i 1/4 szkl mąki pszennej
- 1 i 1/4 szkl mąki pszennej razowej (lub typu integral z otrębami)
- 1/2 szkl ziarenek siemienia lnianego
- 1 łyżeczka soli
- 1 i 1/3 łyżeczki suszonych drożdży
- 1 jajko
- 2 łyżeczki siemienia lnianego (najlepiej mieszanki złotego i ciemnego)
- 1 łyżka maku
sposób przygotowania:
Siemię lniane zmielic dobrze w młynku do kawy.
METODA MANUALNA:
Rozpuścić drożdże w 1/3 szkl ciepłego mleka, wymieszać z miodem i 2 łyżkami mąki. Odstawić na 15 min. Wsypać do miski resztę mąk, zmielone siemię lniane, miksturę drożdżową, ciepłą wodę, resztę mleka, sól, jajko. Wyrobić ciasto. Pod koniec wyrabiania dodać tłuszcz. Odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na ok. 1 godz.
METODA MASZYNOWA:
Nastawić na program do wyrabiania ciasta. Włożyć składniki w/g instrukcji do maszyny. Mleko i woda powinny być lekko ciepłe. Zostawić w maszynie do końca programu (rośnięcie ciasta trwa ok. 1 godz.)
NASTĘPNIE:
Podzielić ciasto na 16 równych kawałków, uformować z nich kulki. Poukładać na blaszce na wysmarowanym masłem papierze do pieczenia. Przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na jeszcze ok. 1/2 godz. Posmarować roztrzepanym jajkiem i posypać makiem i siemieniem. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni ok. 20 min.
Doskonale z miodem, marmoladą albo twarożkiem.
Smacznego :)


Warstwowa sałatka śledziowa
- 3-4 filety śledziowych wymoczonych i pokrojonych w dzwonka
- 3 ziemniaki ugotowane w mundurkach i obrane
- 2 duże średnie ugotowane i obrane buraki
- 2-3 jaja ugotowane na twardo, oddzielić żółtka od białek
- mały kubek śmietany, trochę majonezu - połączyć i dodać sól, pieprz do smaku
- natka pietruszki - posiekać
Układać w szklanym naczyniu warstwami, (smarując każdą warstwę sosem ze śmietany i majonezu):
1. białka starte na malutkich oczka tarki
2. śledzie
3. ziemniaki starte na grubych oczkach tarki
4. buraki również na grubych oczkach tarki
5. żółtka starte na małych oczkach tarki
6. wierzch posypać natką pietruszki
Smacznego :)
Schab ze śliwkami
(wg książki "Wyborne mięsiwa")
- ok 1kg schabu
- kilkanaście suszonych węgierek lub brzoskwiń
- kilkanaście ziaren jałowca
- majeranek, trochę bulionu lub wody, sól, pieprz, trochę tłuszczu
Schab umyś, osuszyc. Cienkim nożem zrobić w mięsie otwory przez całą długość, włożyć tam suszone owoce upychając je drewnianym trzonkiem. Mięso krótko obsmażyć ze wszystkich stron na gorącym tłuszczu, następnie posypać solą pieprzem i resztą przypraw.
Piec w brytfance w temp. 180st dość długo, bo ok 1,5h i od czasu do czasu podlewając bulionem lub wodą, by się mięso nie wysuszyło.
Schab przed podaniem pokroić w plastry.
Smacznego :)

Kotlet drobiowy w musztardowej panierce
- 4 kotlety z piersi kurczaka
- 4 łyżki musztardy miodowej
- 1/3 szklanki mąki kukurydzianej
- 1/3 szklanki tartej bułki
- sól, pieprz
- olej
Sposób przyrządzenia:
Filet umyć, osuszyć, rozbić, przyprawić solą i pieprzem. Każdy kotlet nasmarować obficie musztardą i panierować w bułce tartej wymieszanej z mąką kukurydzianą. Na patelni rozgrzać olej, smażyć kotlety z obu stron na złoty kolor.
Smacznego :)
