Kategorie

2008-03-22

Farbowane wielkanocne jajeczka


    Tradycyjnym sposobem bezpiecznego barwienia jajeczek na Śniadanie Wielkanocne jest gotowanie ich w wywarze z łupinek cebuli. Cebula barwi skorupki w charakterystycznej gamie od żółci do głębokiego brązu. Warto poeksperymentować-metoda jest ekologiczna, sprawdzona i efektowna, a kolor niezmywalny!

    Życzę wszystkim zdrowych, radosnych Świąt Wielkanocnych :)


    Farbowane wielkanocne jajeczka
    (wg tradycji od dawien dawna..)

  • zewnętrzne łupinki cebuli - im więcej tym lepiej
  • surowe jaja

    Do garnka wkładamy łupiny i zalewamy je wodą - gotujemy przez ok 5-10 minut. Następnie wyławiamy łupinki, a do wywaru wsadzamy jaja i gotujemy tak jak jajka na twardo, po czym wyjmujemy ślicznie kolorowe jajka :)

    Smacznego jajka :)


2008-03-11

Zupa kukurydziana


    Od niedawna jestem szczęśliwą posiadaczką blendera, który został przetestowany do przygotowania tej o to zupy. Blender sprawił się świetnie, a zupka wyszła smakowita ;-)

    Zupa kukurydziana
    (wg przepisu Karolci)

  • 1 puszka (400 g) kukurydzy
  • 1 średnia cebula, posiekana
  • 2 średnie marchewki, pokrojone w plasterki
  • ½ szklanki (125 ml) śmietanki UHT 30%
  • ½ litra bulionu warzywnego
  • 1 łyżka masła
  • ½ pora, pokrojonego w plasterki
  • sól, biały pieprz, ostra mielona papryka

    Marchewki ugotować w lekko osolonej wodzie. Odcedzić, odłożyć na bok.
    Masło rozgrzać na średnim ogniu w garnku z grubym dnem. Dodać cebulę, smażyć na małym ogniu przez ok. 3 min, do momentu aż cebula zacznie mięknąć. Dodać kukurydzę oraz bulion warzywny i gotować przez ok. 10-15 min lub do czasu, gdy kukurydza będzie miękka. Zdjąć z ognia i miksować przy pomocy blendera, aż uzyskamy gładką konsystencję. Ponownie postawić garnek na ogniu; dodać śmietankę, pora oraz marchewki. Gotować na małym ogniu przez ok. 5 minut lub do czasu, gdy pory zmiękną. Doprawić solą, białym pieprzem i papryką.

    Smacznego :)


2008-03-10

Sos pieczarkowy na masełku


    Na szybki obiad jako dodatek do ziemniaczków, klusek śląskich, kaszy lub mięsa

    Sos pieczarkowy na masełku
    (wg przepisu Ruzi)

  • 30 dag pieczarek
  • 1-2 łyżki masla
  • troche wegety
  • zielenina (koperek, pietruszka lub zielona cebulka)
  • sól
  • pieprz
  • mąka
    sposób przygotowania

    Obrać i pokroić w plasterki pieczarki, nastepnie rozgrzewam maslo w rondelku i smażyć pieczarki kilka minut na duzym ogniu, tak aby puscily sok. Doprawić, dodać koperek, całość zalać gorącą wodą tak aby pieczarki były przykryte. Dusić pieczarki aż będą pysznie miękkie, rozrobić w 1/3 szkl wody 2 łyżeczki mąki, zdjąć sos z palnika i zagęścić mąką. Postawić sosik znowu na palnik i mieszać dokładnie aż się zagotuje. Można dodać do sosiku także śmietanke jeśli ktoś lubi.

    Smacznego :)


2008-02-16

Mozarella in carozza


    Mmmmmmmm... ale mieliśmy dziś pyszne śniadanko :)
    Chrupiące tosty z miękką ciągnącą mozarellą w środku -
    Just look at this cheese ;)


    Mozarella in carozza czyli gorące tosty z mozarellą
    (wg przepisu Nigelli Lawson)

    Na 3 sztuki:
  • biały chleb tostowy - 6 kromek
  • kulka mozzarelli (100g)
  • 1 jajko
  • mąka
  • mleko
  • oliwa z oliwek

    Z kromek chleba tostowego odkrawamy skórki (niekoniecznie), mozzarellę kroimy w plasterki. Jajko rozbijamy jak na jajecznicę. Między dwie kromki chleba wkładamy plasterek mozzarelli i sklejamy brzegi (można delikatnie brzegi kromek posmarować masłem, wtedy jest jeszcze łatwiej to zrobić). Zanurzamy te "pakieciki" w mleku, maczamy w roztrzepany jajku, obtaczamy w mące i smażymy na rozgrzanej oliwie na rumiano. Odsączamy nadmiar tłuszczu na papierowym ręczniku.

    Smacznego :)




2008-02-08

Pikantna pomidorowa z soczewicą


    Przepyszna zupa, doskonała na takie zimne popołudnia jak dziś brr ...
    Rozgrzewa i poprawia humor :)


    Pikantna pomidorowa z soczewicą
    (wg przepisu marghe)

  • puszka pomidorów
  • 4 ząbki czosnku
  • 2 szalotki
  • 1 papryczka ostra
  • czerwona soczewica
  • przecier pomidorowy ok 200ml

    Czosnek zmiażdżyć, szalotki pokroić, papryczkę pokruszyć i wszystko wrzucić na patelnię z łyżką oliwy, podsmażyć. Dodać paprykę w proszkum sól i pieprz, wlać wodę lub wywar (nie za dużo - ok 1,5 szklanki), dodać pomidory i przecier pomidorowy, pogotować, zmiksować.
    Wsypać czerwoną soczewicę i gotować aż zmięknie.

    Chlapnąć łyzke naturalnego jogurtu (niekoniecznie).

    Smacznego :)


Chleb wieloziarnisty

    To mój pierwszy chleb :) bardzo smaczny, z chrupiącą skórką, mięciutki i pełen ziaren w środku - czyli dokładnie taki jaki lubię :)

    Chleb wieloziarnisty
    (wg przepisu Komarki)

    Na 2 bochenki 10x30 cm:
  • 1 kg mąki krupczatki (nie próbowałam z inną mąką)
  • 6 łyżek siemienia lnianego
  • 6 łyżek łuskanego słonecznika
  • 1 szklanka otrąb pszennych lub żytnich
  • 3 łyżki sezamu
  • 2 łyżki pestek dyni
  • 1,5 łyżki soli
  • 5 łyżek cukru
  • 5 dag świeżych drożdży
  • 1 litr ciepłej wody

    Mąkę, ziarna, sól, cukier i pokruszone drożdże wymieszać dokładnie łyżką. Zalać ciepłą wodą i wyrobić ciasto (ciasto będzie bardzo luźne, ale takie ma być). Odstawić do wyrośnięcia na 20 minut.

    Wyrobić ponownie (wymieszać łyżką) i przełożyć do natłuszczonych foremek keksowych (10x30). Odstawić do wyrośnięcia (ok 15 minut). Posypać chleb pestkami dyni i słonecznika.

    Piec ok 1h w temp. 230ºC.

    Smacznego :)




2008-02-07

Piersi kurczaka w miodowym sosie

    Ciekawe połączenie smaków - lekko pikantne mięso z delikatną nutą słodyczy

    Piersi kurczaka w miodowym sosie
  • 4 filety z kurczaka
  • 4 ząbki czosnku
  • płaska łyżeczka piepprzu
  • płaska łyżeczka mielonej ostrej papryki
  • 1/2 łyżeczki soli
  • oliwa
  • szklanka tłustego mleka
  • 4 łyżki płynnego miodu

    Mięso natrzeć przyprawami i odstawić na 10 min. w chłodne miejsce.
    Na patelni rozgrzać oliwę wraz z ząbkami czosnku, gdy się zrumienią odrzucamy je a na patelnię dajemy filety i samżymy rumieniąc z obu stron. Zmniejszamy ogień, zalewamy kurczaka mlekiem wymieszanym z miodem, naczynie przykrywamy i dusimy ok 20-25 min. Podajemy z ryżem i sezonową łagodną surówką.

    Smacznego :)


2008-01-14

Schab marchwiowo-pieczarkowy


    Schab marchwiowo-pieczarkowy
    (wg przepisu Anny H)

  • kotlety schabowe lekko tylko rozbite
  • starta marchew
  • pieczarki
  • cebula
  • majonez

    Rozgrzewamy piekarnik do 180. Cebulę z pieczarkami podsmażamy, doprawiamy solą i pieprzem. Kotlety posypujemy solą i pieprzem, kładziemy na nie podsmażone pieczarki z cebulą, na to startą marchew,a na tym wszystkim rozsmarowujemy majonez i to też grubo. Wkładamy do piekarnika w odkrytym naczyniu zaroodpornym i pieczemy aż do zbrązowienia skóki majonezowej ok 30-40 minut.

    Smacznego :)


2008-01-06

Udka kurczaka mocno cytrynowe i ziołowe też

    Udka kurczaka mocno cytrynowe i ziołowe też

  • 2 udka kurczaka

  • 1 cytryna

  • 1 łyżka oliwy, 1 łyżka masła

  • 1/2 łyżeczki rozmarynu, 1/2 łyżeczki tymianku, sól, pieprz

  • 3 ząbki czosnku


  • Kurczaka umyć. Przygotować marynatę: w rondelku rozpuścić masło z oliwą, dodać zioła, drobno posiekany czosnek i sok z 1/2 cytryny - gotować ok 1/2 min.
    Gdy marynata trochę przestygnie posmarować nią dokładnie udka i odstawić na ok 1h.
    Udka ułożyć w naczyniu, upchać pomiędzy nie plasterki cytryny i wstawić do piekarnika 200st i piec do ślicznego zrumienienia ok 1h.

    Smacznego :)


2008-01-05

Bułeczki z siemieniem

    Bułeczki z siemieniem
    (wg przepisu AgusiH)

    liczba porcji: 16 bułeczek

  • 1/2 - 3/4 szkl mleka

  • 1/2 szkl wody

  • 3 łyżki miodu

  • 1 duże jajko

  • 1 i 1/2 łyżki oleju z orzechów laskowych lub roztopionego masła

  • 2 i 1/4 szkl mąki pszennej

  • 1 i 1/4 szkl mąki pszennej razowej (lub typu integral z otrębami)

  • 1/2 szkl ziarenek siemienia lnianego

  • 1 łyżeczka soli

  • 1 i 1/3 łyżeczki suszonych drożdży


  • 1 jajko

  • 2 łyżeczki siemienia lnianego (najlepiej mieszanki złotego i ciemnego)

  • 1 łyżka maku


  • sposób przygotowania:
    Siemię lniane zmielic dobrze w młynku do kawy.

    METODA MANUALNA:
    Rozpuścić drożdże w 1/3 szkl ciepłego mleka, wymieszać z miodem i 2 łyżkami mąki. Odstawić na 15 min. Wsypać do miski resztę mąk, zmielone siemię lniane, miksturę drożdżową, ciepłą wodę, resztę mleka, sól, jajko. Wyrobić ciasto. Pod koniec wyrabiania dodać tłuszcz. Odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na ok. 1 godz.

    METODA MASZYNOWA:
    Nastawić na program do wyrabiania ciasta. Włożyć składniki w/g instrukcji do maszyny. Mleko i woda powinny być lekko ciepłe. Zostawić w maszynie do końca programu (rośnięcie ciasta trwa ok. 1 godz.)

    NASTĘPNIE:
    Podzielić ciasto na 16 równych kawałków, uformować z nich kulki. Poukładać na blaszce na wysmarowanym masłem papierze do pieczenia. Przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na jeszcze ok. 1/2 godz. Posmarować roztrzepanym jajkiem i posypać makiem i siemieniem. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni ok. 20 min.
    Doskonale z miodem, marmoladą albo twarożkiem.

    Smacznego :)