Kategorie

2008-11-28

Krem marchwiowo-imbirowy z cynamonową nutką



    Aromatyczna marchwiowo-korzenna zupa w sam raz na zimne jesienne popołudnie - moja propozycja na korzenny weekned :)

    Krem marchwiowo-imbirowy z cynamonową nutką
    (wg książeczki "Spotkanie z imbirem")

  • 75dag marchwii
  • 1 posiekana cebula
  • 1 łyżka startego imbiru
  • 3,5 szkl. bulionu drobiowego
  • 2 łyżki oleju
  • 1/2 szkl. soku pomarańczowego
  • 1/2 szkl. śmietaki 36%
  • szczypta cynamonu
  • sól, pieprz

    Marchew obrać, pokroić w plasterki. Rozgrzać olej, dodać cebulę i imbir, smażyć aż cebula będzie szklista. Dolać bulion i marchew. Przykryć i gotować na małym ogniu ok 30min., aż marchew będzie miękka. Ostudzić i zmiksować, wlać do garnka, dodać sok pomaraczowy i śmietanę. Podgrzewać 5 minut, dodać cynamo, przyprawić solą i pieprzem.

    Smacznego :)


2008-11-23

Schab śliwkowy


    Pyszny mięciutki i kruchy schab w aromatycznym śliwkowym sosie może być świetną propozycją na świąteczny stół. Polecam :)

    Schab śliwkowy za który mężowie noszą na rękach ;-)
    (wg przepisu kermidt)

  • 1 i 1/2 kg schabu
  • pół cebuli
  • 4 ząbki czosnku (lub więcej)
  • 2 wielkie, kopiaste łyżki powideł śliwkowych
  • trochę octu balsamicznego albo soku z cytryny
  • sól (ok łyżeczki na kg miesa)
  • sos sojowy
  • zioła prowansalskie lub włoskie
  • kilka łyżek oliwy

    Do powideł dodać sól i przeciśnięty przez praskę czosnek. Dodać sos sojowy do uzyskania konsystencji gęstego majonezu. Schab oprószyć ziołami, pokryć marynatą i na koniec znowu obsypać ziołami. Dorzucić cebulę w półtalarkach albo drobniej pokrojoną.
    Polać oliwą wymieszaną z octem lub sokiem zytrynowym (4-6 łyżek).

    Podpiec do silnego zrumienienia, po czym przewrocic schab i calosc zakryc folia aluminiowa. Sprawdzać nakluwajac widelcem, kiedy zmięknie.
    Na koniec podpiec jeszcze raz odkryty. Zależnie od schabu piecze się 1-2 godziny w ok 170 st.

    Przygotować sos: zlać sosik powstały podczas pieczenia, dosolić i jeszcze dodać powideł śliwkowych - do smaku. Ewentualnie zagęścić mąką kukurydzianą lub ziemniaczaną.

    Smacznego :)




2008-11-16

Filet z indyka faszerowany orzechami, rodzynkami i papryką



    I ostatnia propozycja na orzechowy tydzień, tym razem pyszne kotleciki z bakaliowo-paprykowym nadzieniem. Robiłam je już kilkakrotnie i lubię do nich wracać. Podaję z ryżem i buraczkami konserwowanymi.

    Filet z indyka faszerowany

  • kilka kawałków fileta z indyka rozbitych na kotlety
  • garść orzechów włoskich
  • garść rodzynek
  • 1/2 czerwnonej papryki
  • oregano, pieprz, przyprawa do kurczaka
  • jajko
  • mąka
  • bułka tarta

    Rodzynki sparzyć, paprykę pokroić w drobną kostkę, dodać posiekane orzechy, posypać oregano, popierzyć i wymieszać. Filety oprószyć przyprawą do drobiu, na każdy kotlet nałożyć farsz i złożyć w kopertę. Panierować w mące, jajku i bułce tartej, usmażyć na rumiano.

    Smacznego :)




2008-11-15

Brokuły z fetą i migdałami



    To moja kolejna propozycja na orzechowy tydzień, tym razem nie na słodko :) Brokuły, feta i prażone migdały - przepyszne i rewelacyjne połączenie smaków :) można podać jako dodatek do głównego dania w postaci sałatki lub może to być samodzielne danie np na lekką kolację. Gorąco polecam!

    Brokuły z fetą i migdałami
    (wg przepisu kluczyna)

  • brokuły
  • 4-5 łyżek oliwy z oliwek
  • kilka kropl octu balsamicznego
  • łyżeczka musztardy
  • 1/2 łyżeczki miodu
  • pieprz
  • 3-4 ząbki czosnku
  • odrobina gorącej wody
  • płatki migdałowe
  • ser FETA Light
  • sól

    Brokuły gotujemy na parze, ale żeby nie były za bardzo miekkie. Z oliwy, octu, miodu, musztardy, czosnku i pieprzu robimy sos, żeby nie było grudek rozprowadzamy go dosłownie odrobina gorącej wody. Brokuły dzielimy na mniejsze cząstki. Płatki migdałowe prażymy na suchej patelni z solą. Układamy na półmisku brokuły, na nich pokrojony w kosteczkę ser FETA, polewamy sosem i posypujemy prażonymi migdałami.

    Smacznego :)


2008-10-03

Razowy chlebek


    Stuprocentowy razowy chlebek, który bardzo szybko się robi. Długo zachowuje świeżość i jest bardzo smaczny

    Chlebek razowy smaczny i zdrowy :)
    (wg przepisu podanego przez Evenkę)

    Na keksówkę 10x30:
  • 55 dag mąki pszennej razowej
  • 1 i 1/4 łyżeczka soli
  • 1 i 1/4 łyżeczka drożdży suszonych
  • 500 ml ciepłej wody (35 - 38 st.C.)
  • 1 i 1/4łyżeczka cukru 'muscovado' (ja dałam biały)
  • 3 łyżki otrąb pszennych

    Makę przesiać z solą do dużej miski, dodać otręby. Drożdże wsypać do 1/2 szkl. wody , po kilku minutach dodać cukier , wymieszać i zostawić na 10 minut. W mące zrobić dołek , wlać do niego wyrośnięte drożdże oraz resztę wody. Mieszać przez około 1 minutę (jeśli trzeba , dolać więcej wody - ciasto ma sprawiać wrażenie śliskiego). Przełożyć do dobrze wysmarowanej tłuszczem blaszki (ok. 21 x 11 cm) , przykryć folią i zostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na ok. 30 minut (ja czekałam 45 minut , a i nieco dłużej by nie zaszkodziło). W międzyczasie nagrzać piekarnik do 200 st.C. Piec przez około 60 minut.

    Smacznego :)


2008-09-01

Paszteciki z ciasta serowego


    Bardzo łatwe ciasto, przypominające po upieczeniu francuskie. Podawać z barszczem czerwonym

    Paszteciki z ciasta serowego
    (wg przepisu BeataSz)

  • kostka sera białego (250g)
  • kostka margaryny (200g)
  • 25-30 dag mąki

    Ser rozgnieść albo przepuścić przez maszynkę zagnieść z margaryną i mąką na gładkie ciasto. Gdyby było lepkie dosypać trochę więcej mąki, ale nie za dużo.
    Farsz do pasztecików zrobić według własnego uznania.

    Ciasto rozwałkować, ułożyć na nim wałeczek z farszu i zwinąć ciasto by powstał rulonik, pokroić ukośnie na kawałki. Posmarować roztrzepanym jakiem i upiec na rumiano (20-30 min. w 180 st).

    Smacznego :)




2008-08-31

Barszcz czerwony


    Smaczny i zdrowy, idealny w duecie z krokietem lub pasztecikiem

    Barszcz czerwony

  • 3-4 buraki
  • cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • porcja włoszczyzny
  • 4 duże kapelusze borowików
  • ziarna pieprzu, ziela angielskiego, liść laurowy, sok z cytryny, cukier
  • 2 szklanki kwasu buraczanego

    Namoczone w letniej przegotowanej wodzie kapelusze borowików gotujemy do miękkości w wodzie, w której się moczyły. Obrane i rozdrobnione buraki, włoszczyznę, przyprawy gotujemy ok. 30 min., odstawiamy do wychłodzenia.
    Letni wywar cedzimy przez sito, dodajemy przecedzony wywar z grzybów, kwas buraczany, przyprawiamy solą, pieprzem, sokiem z cytryny i cukrem, odstawiamy by smaki się połączyły.

    Smacznego :)


2008-08-30

Łosoś z grilla


    Smaczna i aromatyczna rybka na piątkowy obiadek i nie tylko :)

    Łosoś z grilla
    (wg przepisu Malej_Mi)

    Na 2-3 porcje:
  • łosoś
    Marynata:
  • 2 łyżki oleju
  • 2 łyżki sosu sojowego
  • 2 łyżki majeranku roztarego w dłoniach
  • 1/2 łyżki pieprzu
  • 1 łyżeczka papryki słodkiej
  • 2 ząbki czosnku, przeciśnięte

    Składniki marynaty wymieszać razem, dzwonka łososia opłukać pod wodą i marynować co najmniej 30 min obtoczywszy go dokładnie w marynacie z każdej strony.

    Rybę grillujemy do zrumienienia. Ja z braku możliwości robię to na patelni grillowej, sprawdza się znakomicie.
    Podawać z frytkami, pieczonymi kartofelkami lub bagietką i koniecznie - z surówką.

    Smacznego :)


2008-08-25

Roladki schabowe z pieczarkami


    Roladki miały być pierwotnie z farszem pieczarkowo-warzywnym, ale że samych uduszonych pieczarek wyszło sporo roladki zostały nafaszerowane tylko masą pieczarkową i wyszły smakowicie

    Roladki schabowe z pieczarkami

  • 4 kotlety schabowe
  • 25 dkg pieczarek
  • 1 cebula
  • sól, pieprz, musztarda, tłuszcz do smażenia

    Cebulę pokroić w drobną kosteczkę, zeszklić na patelni, po chwli dodać pokrojone w drobne kawałki piecxarki i dusić aż do odparowania wody. Na koniec doprawić pieczarki solą i pieprzem do smaku. Kotlety schabowe rozbić na cienkie płaty, popieprzyć i posolić i lekko posmarować musztardą z jednej strony. Na każdy kotlet nałożyć 1/4 pieczarek i zwinąć w roladkę, a następnie obwiązać nicią. Smażyć na mocnym ogniu do zrumienienia, potem zalać wodą i dusić na małym ogniu ok 40 min. Sos zagęścić łyżką mąki rozpuszczonej w odrobinie wody.

    Smacznego :)




2008-08-23

Zupa z pieczonej papryki


    Bardzo smaczna i aromatyczna zupa, w dodatku samo zdrowie, polecam :)

    Zupa z pieczonej papryki
    (wg przepisu fitt)

  • 500g papryki czerwonej
  • 100g cebuli
  • 100g marchwii
  • masło śmietankowe(płaska łyżka)
  • 2,5 szkl wody niegazowanej
  • pieprz czarny zmielony
  • kostka rosołowa warzywna

    Paprykę umyć, osuszyć. Przekroić na połowy i wyjąć nasiona. Włożyć ją na około 20 minut do nagrzanego do 180 stopni piekarnika. Następnie zdjąć skórkę. Pokroić na drobne kawałki.
    Marchew opłukać, obrać, umyć. Pokroić na krążki.
    Cebulę obrać, pokroić na drobną kosteczkę. Wrzucić na rozgrzany tłuszcz razem z marchewką i dusić przez kilka minut. Nie doprowadzać do zbrązowienia.
    Kostkę rosołową rozpuścić we wrzątku. Wrzucić warzywa oraz drobno pokrojoną paprykę. Zagotować. Gdy warzywa będą miękkie, ostudzić trochę zupę i zmiksować. Przed podaniem zupę podgrzać.

    Smacznego :)