kilka plastrów wędzonego boczku, chuda kiełbasa albo szynka (oczywiście w wersji wegetariańskiej bez kiełbaski)
olej
około 3/4 paczki makaronu łazanki
Kapustę pokroić na niewielkie kawałki i ugotować na prawie miękko w osolonej wodzie z dodatkiem kostki rosołowej. Kiedy kapusta będzie się gotować pokroić cebulę w kostkę i podsmażyć na złoto na oleju, dorzucić pokrojone pieczarki i udusić z pieprzem i solą. W międzyczasie wstawić wodę na makaron, ugotować go z solą i przelać zimną wodą, żeby się nie sklejał. Podsmażyć wędlinkę albo kiełbaskę i wymieszać z pieczarkami. Wlać troche oleju i podsmażyć wszystko z odsączoną z wody kapustką. Przyprawić solą, pieprzem i ostrą papryką. Ja mieszam kapustę z łazankami jeszcze na patelni i podsmażam aż wszystko będzie gorące, ale można wymieszać składniki w naczyniu żaroodpornym i zapiec w piekarniku. Oczywiście można też zrobić łazanki tylko z kiszoną kapustą, z dodatkiem suszonych grzybów, albo z mieszanej kapusty.
Twaróg ucieramy (najlepiej w malakserze) z jajkiem i solą. Mąkę przesiewamy z proszkiem do pieczenia i stopniowo dodajemy, razem z wybranym dodatkiem do sera, zagniatamy gładkie ciasto. Formujemy okrągłe bułeczki, układamy je na natłuszczonej blaszce i wkładamy do pieca, nagrzanego do 200 stopni. Pieczemy bułeczki ok.20 minut.
Do mięsa dodajemy startą na drobnej tarce lub zsiekana malakserem i odciśnięta kapustę, surowy ryż, kasze mannę, jajka, drobno posiekaną cebule, zmiażdżony czosnek, sól, pieprz, magę i sos sojowy. Soli nie dużo, bo będzie słony sos. Wszystko wyrabiany, formujemy nieduże, podłużne kotlety, smażymy je na oleju, na dużym ogniu, aż będą bardzo rumiane z obu stron, układamy je w naczyniu żaroodpornym. Kostki rosołowe rozpuszczamy w takiej ilości wody, aby po zalaniu kotletów były one przykryte. Wstawiamy przykryte naczynie do piekarnika i pieczemy około 50-60 min w 170 stopni. Kotlety powinny urosnąć, teraz należy ostrożnie, żeby się nie poparzyć, zlać sos do rondla. Sosu będzie raczej mało, należy dolać sporo wody, tak aby po wlaniu sosu z powrotem do naczynia przykrył on kotlety. Zagotowujemy sos, dodajemy przecier, doprawiamy do smaku, mąki rozrabiamy zimną wodą i wlewamy do sosu, zagotowujemy, sos będzie raczej rzadki. Zalewamy nim kotlety i wstawiamy na chwilkę do piekarnika, gdy sos zacznie bulgotać to znaczy, że danie jest gotowe.
Można jeść jako samodzielne danie, lub np. z ziemniakami jak zwykle kotlety.
Ziemniaki i cebulę zetrezć na drobnej tarce, połaczyć z pozostałymi składnikami. Smażyć na gorącym tłuszczu. Jeśli placki będą spożywane na słodko to można pominąć cebulę, sól i pieprz.
W ok 3/4 wrzątku rozpuścić kostkę warzywną, wrzucić całą cebulę, czosnek, listek laurowy i ziele angielskie. Pozostałe warzywa pokroić w kostkę, a ogórki zetrzeć na tarce. Wrzucić do zupy (ziemniaki troszkę później, a ogórki na samym końcu) i gotować do miękkości. Można też dodać troszkę jakiegoś drobnego makaronu.
Mozarellę pokroić w cienkie plastry, podobnie jak pomidory i ułożyć na przemian na talerzu. Z oliwy i soli zrobić sos, posypac świeżo zmielonym pieprzem, udekorować liśćmi bazylii. Podawać z białym pieczywem. Optymalny smak sałatki otrzymamy schładzając ją przez godzinę w lodówce - składniki nabiorą wówczas delikatnego smaku szlachetnego sosu.
Dziś obiad po meksykańsku - czyli burritos. Ja z lenistwa wykorzystałam gotowe tortille pełnoziarniste i tylko farsz zrobiłam zgodnie z przepisem ;-) ale z poniższego przepisu też podobno wychodzą smaczne tortille
Burritos
Farsz:
1 pierś z kurczaka
2 puszki czerwonej fasoli
1 puszka pomidorów
2-3 cebule
2 ząbki czosnku
20-30 dkg sera żółtego
1 papryczka chili lub przyprawa chili
przyprawa papryka na ostro
szczypior
pieprz, sól, bazylia, oregano, pół łyżeczki cynamonu, oliwa
Ciasto:
mąka, woda, oliwa
Farsz: 1. Kurczaka pokrojonego w kostkę przyprawiamy na ostro i zostawiamy na parę godzin (taki jest najlepszy, ale można odrazu smażyć). 2. Wrzucamy na mocno rozgrzaną patelnię i smażymy chwilę na dużym ogniu. 3. Przekładamy do naczynia i smażymy pokrojony w kostkę czosnek i cebulę skrojoną w krążki. 4. Fasolę odcedzamy i wrzucamy na patelnię i wszystko razem smażymy. 5. Dodajemy pomidory i dalej smażymy. 6. Wszystkie składniki z patelni wrzucamy do naczynia z kurczakiem, doprawiamy DUZĄ ILOŚCIĄ papryki chili, papryką na ostro, pieprzem, itp. i wszystko dusimy ok. 10 min. Na koniec, przed podaniem wrzucamy bazylię, posypujemy pokrojonym szczypiorem.
Ciasto: 1. Ugniatamy ciasto z mąki i wody (proporcje wg uznania, zależy ile jest osób) z dodatkiem odrobiny oliwy. Ciasto musi być sprężyste, miękkie. 2. Jeśli się klei, dosypujemy mąki. 3. Rozwałkowujemy kawałeczki ciasta na cienki, okrągły placek. 4. Taki placek pieczemy chwilę na małym ogniu na suchej patelni, przewracamy na drugą stronę. Najlepiej odstawić ciasto na ok. 20 min. i dopiero potem wałkować.
Na gotowy placek sypiemy starty ser (dużo sera), farsz, składamy w pół lub zawijamy i zjadamy albo polewamy sosem salsa - jeśli akurat mamy, śmietaną czy kechupem.
Pieczarki i ser zetrzeć na tarce o grubych oczkach, piersi pokroić na kawałeczki, dodać jajka, mąkę ziemniaczaną, przyprawy, wymieszać i smażyć na rumiano.
Piersi umyć, osuszyć, każdą naciąć w poprzek tak, by powstała kieszeń. Dokładnie natrzeć solą i pieprzem. Oczyszczone pieczarki i cebulę drobno pokroić i podsmażyć na łyżce oleju. Gdy wystygną, dodać drobno pokrojoną czerwoną paprykę i szczypiorek. Przyprawić do smaku (farsz powinien być dość pikantny). Kieszenie napełnić farszem i spiąć. Panierować i smażyć na patelni lub zapiekać w piekarniku (200st ok 30 min.)
Dla amatorów pierogów ruskich i nie tylko :) Zamiast smażyc można też dodać dodatkowo 1 jajko, przełożyć masę do formy od tarty i siup do pieca... pycha
Kotleciki ruskie (wg przepisu Marii z Łeby)
1 kg ziemniaków
30 dkg sera białego
2 cebule
jajo
trochę bułki tartej
sól, pieprz
Ugotowane ziemniaki i ser zemleć w maszynce. Cebulę drobno posiekać i zeszklić, dodać do zmielonych ziemniaków i sera. Wbić jajo. Wymieszać wszystko razem, najlepiej ręką tak, aby utworzyła się jednolita masa (jeśli masa jest za rzadka dosypać trochę bułki tartej).Doprawić solą i pieprzem do smaku. Formować kotleciki wielkości dłoni i obtaczać w bułce tartej. Smażyć na rozgrzanym tłuszczu z obu stron do lekkiego zarumienienia. Kotleciki podawać z surówką z kapusty kiszonej i z sosem pomidorowym.
Startą na grubych oczkach marchewkę wymieszać z odrobiną startego jabłka, doprawić pieprzem, solą, sokiem z cytryny i cukrem - surówka ma być raczej słodka niż kwaśna ( proporcje zależą od tego jak słodka jest sama marchewka). Posypać wiórkami kokosowymi albo najlepiej płatkami świeżo pokrojonego, jeszcze tłuściutkiego orzecha kokosowego.
Pierś kurczaka w wiórkach kokosowych (wg przepisu kamili)
1 jajko
3 łyżki mąki ziemniaczanej
3 łyżki mąki pszennej
3 łyżki wiórków kokosowych
sól
woda
sos sojowy
20 dkg pieczarek
ew. papryka
Mięso pokroić w kawałki, zalać sosem sojowym, odstawić na godzinę. Jajko, mąkę, wiórki, wodę wymieszć na gęste ciasto. Wrzuciś w to mięso, wymieszać. Mięso smaży na goącym oleju. na koniec podsmażyć pieczarki, dodać do mięsa. Mozna poddusić, albo podawać na chrupko.
Tak przyrządzana kapusta to specjał czeski. Jedząc obiad w jednej z praskich knajpek tak nam ta kapustka zasmakowała, że stwierdziłam, że muszę zdobyć recepturę jej przyrządzania.. i udało się - przepis znalazłam tu i okazał się wcale nie tak bardzo skomplikowany :)
Biała kapusta duszona
1 kg białej kapusty
100 gram smalcu
40 g cebuli
20 gram drobno mielonej mąki
sól, kminek, 20 gram cukru, ocet, woda albo rosół
Kapustę umyć, rozkroić, wyciąć głąb i pokroić na paseczki. Włożyć do rondla, podlewać wodą albo rosołem i bez pokrywki dusić. W innym garnku rozpuścić smalec. Na rozgrzany tłuszcz wrzucić drobno pokrojoną cebulę i podsmażyć. Dodać podduszoną kapustę, sól, kminek. Całość oprószyć mąką i dusić aż będzie miękkie. Dodać cukier i ocet do smaku.