To jest ciasto dla tych, którzy uwielbiają pierogi, ale nie lubią wałkować ciasta.. To ciasto wałkuje się jak marzenie, a przy tym jest bardzo smaczne
Ciasto na pierogi (z przepisu Bajaderki)
Składniki na ok 4 porcje
4 szklanki mąki
2 duże jajka
5 łyżek gęstej kwaśnej śmietany
3 łyżki oleju
szczypta soli
3/4 szklanki letniej wody
Mąkę przesiać do dużej miski lub na stolnicę, zrobić dołek w środku, wbić jajka. Dodać śmietanę, olej i sól. Zamieszać ciasto, dodawać wodę stopniowo wyrabiając miękkie i łatwo poddające się ciasto. Przykryc odwróconą do góry dnem miską i pozwolić ciastu "odpocząć" przez 10-15 minut. Podzielić ciasto na 4 części, trzy z nich trzymać przykryte wilgotną sciereczką, a jedną wywałkować dość cienko, wycinać pierogi. Nadziewać dowolnym nadzieniem. Powtórzyć z pozostałym ciastem.
Kurczak w curry z ananasem (wg http://kuchennymidrzwiami.blox.pl/2007/01/Piersi-kurczaka-w-curry-z-ananasem.html - lekko zmodyfikowany)
Składniki na 4 porcje:
pierś z kurczaka podwójna
ananas 1 puszka
śmietana lub jogurt naturalny
cebule 2 szt
curry w proszku
przyprawa do kurczaka
biały pieprz
sól do smaku
oliwa do smażenia
Piersi z kurczaka pokroić w niewielkie kostki (około 1,5 x 1,5 cm). Dodać do mięsa przyprawę do kurczaka i 1/2 przewidywanej ilości całkowitej curry, soli i pieprzu. Wymieszać.
Na patelni rozgrzać oliwę, podsmażyć kurczaka.Cebulę pokroić w kostkę i dodać do mięsa. Smażyć dopóki kurczak nie będzie gotowy - około 15-20 minut. Następnie dolać śmietanę lub jogurt. Całość podgrzewać aż do zagotowania śmietany. Jeżeli sos jest za rzadki można ewentualnie zagęścić zasmażką.
Doprawić potrawę do smaku curry, solą i pieprzem. Pokroić w kostkę ananasa z 1/2 lub z całej puszki. Dodać do potrawy i wymieszać. Można też dodać trochę soku z ananasa. Podawać na gorąco z ryżem na sypko.
Makaron z pulpecikami (wg przepisu Nigelli Lawson)
Składniki na 6 porcji na pulpeciki:
250g mielonej wieprzowiny
250g mielonej wołowiny
1 jajko
2 łyżki świeżego startego parmezanu
1 starty ząbek czosnku
1 łyżeczka suszonego oregano
3 łyżki semoliny (można zastąpić kaszą manną) lub bułki tartej
duża szczypta czarnego pieprzu
1 łyżeczka soli
Wymieszać wszystko w duzej misce i formować niewielkie kulki. Ulozyć je na wyłozoną folią samoprzylegającą tacy i włozyć do lodówki.
na sos pomidorowy:
1 cebula
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka suszonego oregano
700g przecieru pomidorowego
szczypta cukru, sól, pieprz
100 ml pełnotłustego mleka
Zmiksować cebulę, czosnek i oregano, po czym dodać do rozgrzanych w duzym rondlu masla i oliwy, smazyć ok 10 min. czesto mieszając. Dodać przecier i ok 1,5 szkl. wody. Doprawić cukrem, solą i pieprzem.Dodać mleko i pojedynczo wkładać pulpeciki. Gotować częściowo przykryte ok 20 min. Podawać z makaronem.
Pora pokroić w półtalarki, lekko posolić. Jajka ugotować na twardo, pokroić w drobną kostkę. Ser zetrzeć na tarce. Jajka i ser dodać do porów, dodać troszkę majonezu i pieprzu do smaku,
Młode ziemniaki ugotować w całości w mundurkach ,gdy już będą miękkie odlać wodę, ziemniaki przestudzić, a następnie pokroić w plastry grubości od 1,5 od 2,5 cm .Do miseczki wlać oliwę, tak aby starczyło do posmarowania wszystkich ziemniaczków, dodać przyprawy: pieprz ,oregano, słodka papryka ,czosnek zmiażdżony. Ziemniaczki ułożyć na blaszce z piekarnika i posmarować przyprawami. Piec w nagrzanym piekarniku 200 st .przez około 20 -30 min.
Zupa kremowa z porów i ziemniaków (wg przepisu nutinki)
1 duży por z przewagą białej części (10 dag)
3 ziemniaki (25 dag)
600 ml bulionu warzywnego
ewentualnie sól i pieprz
Pora umyć, pokroić na półtalarki, ziemniaki obrać, umyć i pokroić na kawałki. Ugotować warzywa w bulionie. Przestudzić, zmiksować, podgrzać na małym ogniu mieszając. W razie potrzeby doprawić do smaku. Podawać z grzankami.
Błyskawiczne piersi kurczakowe z jabłkami (przepis z www.mniammniam.pl)
2 piersi kurczaka
1/2 łyżki masła, łyżka oleju
2 łyżeczki czerwwonej papryki w proszku
2 jabłka
duża szczypta tymianku
sok z cytryny
sól, pieprz
Jabłka pokroić na ósemki. Piersi pokroić na sznycle, trochę rozbić, posolić, popierzyć, posypać niewielką ilością tymianku i większą ilością papryki. Na rozgrzany tłuszcz wrzucić piersi i smażyć na dość silnym ogniu przez 3-4 min. z każdej strony. Dodać sok z cytryny, 2-3 łyżki wody (mięso nie powinno przywierać do patelni), zmniejszyć ogień i dusić potrawę do miękkości (5-8 min.). Jabłka nie powinny się rozpaść. Podawać z ryżem i surówką z marchewki i selera.
Zalać groszek 3 szklankami bulionu,dodać cebulkę dymkę (jedną gałązkę - w całości). Pogotować do miękkości groszku. Do miksera należy wrzucić pokrojoną kulkę mozarelli i na to wlać gorącą wodę z groszkiem (ale bez dymki - ją należy wyciągnąć) i zmiksować. Przyprawić według uznania.
420g łososia z puszki w sosie własnym (można zastąpić tuńczykiem)
15 g rozpuszczonego masła (o ile puree jest bez masła)
duża szczypta pieprzu cayenne
otarta skórka z połowy cytryny
sól, pieprz
jajko
na panierkę i do smażenia:
2 jajka
ok 100g pokruszonej macy
50g masła
W dużej misce wymieszać składniki na placuszki a następnie formować placuszki wielkości pięści. Włożyć do lodówki na 20-60 min. by utrwalić kształt placuszków. Panierować placuszki w jajku i macy, a następnie smażyć na rozgrzanym maśle aż panierka stanie się złoto-brązowa. Propozycja dodatków do placuszków: groszek i ketchup. Z podanych składników wychodzi ok 7-9 placuszków o średnicy ok 7cm.
Zupa selerowa (wg książki "Kuchnia polska - Wielka księga sprawdzonych przepisów")
Składniki na 4 porcje:
seler średniej wielkości
2 marchewki
pietruszka
cebula
łyżka masła
2 łyżki ketchupu
6 szklanek rosołu
ziele angielskie, sól, pieprz, zielenina
Obrane warzywa kroimy w niezagrube plastry, zalewamy rosołem, dodajemy 2 ziarna ziela ang., sól i gotujemy na niewielkim ogniu pod przykryciem. Cebulę lekko rumienimy na maśle, dodajemy do jarzyn, gotujemy do miękkości. Zupę miksujemy, doprawiamy ketchupem, solą i pieprzem, zagotowujemy. Podajemy obficie posypane zieleniną z ziemniakami puree.
Smacznego :)
Moja opinia o przepisie:
Zaskakujące, że z tak banalnych składników wyszła taka dobra zupa :)
Kurczak w maślance i panierce (wg przepisu Nigelli Lawson)
Składniki na 4-5 porcji:
podwójna pierś kurczaka
maślanka lub jogurt naturalny 400g
krakersy (można zastąpić bułką tartą)
Lekko rozbijamy kurczaka i kroimy na małe podłużne kawałki, które następnie przekładamy do miski z maślanką lub jogurtem i trzymamy je tam ok 20-30 min. W tym czasie rozgniatamy krakersy na małe kawałki tak by wyglądały jak bułka tarta. Obtaczamy maślankowe kawałki kurczaka w krakersach i kładziemy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Pieczemy ok 20 minut.
Smacznego :)
Moja opinia o przepisie:
Mięso wychodzi bardzo dobre, soczyste w środku i chrupiące na zewnątrz, smakują dobrze również na zimno. Gdy panierujemy krakersami lepiej nie dodawać żadnych przypraw i soli do mięsa, krakersy będą tworzyć wystarczająco słony akcent. Piekłam 25 minut w 180 st.
Jajka faszerowane (z książki "Kolekcja dobrej kuchni")
8 jajek
1 opakowanie twarożku (200g)
6 łyżek mleka
1-2 łyżki tartego chrzanu
1-2 łyżki koncentratu pomidorowego
1/2 pęczka natki pietruszki
sól, pieprz
Jajka ugotować na twardo, zalać zimną wodą , obrać, przestudzić. Natkę pietruszki drobno posiekać. Twarożek wymieszać z mlekiem i doprawić solą i pieprzem. Jajka przeciąć wzdłuż na połówki, wyjąć żółtka i przetrzeć je przez sito, a następnie dodać do twarożku i dobrze utrzeć. Tak przygotowaną masę podzielić na 3 porcje. Jedną wymieszać z chrzanem, drugą z koncentratem, a trzecią z natką pietruszki. Powstałe masy kolejno przekładać do szprycy z dekoracyjną końcówką i napełniać połówki jajek. Jajka ułożyć na dużym półmisku.
Smacznego :)
Składniki na 8 osób Porcja 180 kcal
Moja opinia o przepisie:
Smaczne i dobrze się prezentują na stole. Doskonałe na Wielkanoc. Masy twarożkowej jest sporo i raczej nie zużyje się całej do jajek - resztę można wykorzystać do kanapek.
Schab w ziołach (z książki "Kolekcja dobrej kuchni")
1,25 kg schabu
3 szalotki
3 pędy selera naciowego
2 łyżeczki oregano
2 łyżeczki tymianku
2 łyżeczki grubozmielonego pieprzu
1 pęczek natki pietruszki
2 łyżeczki oliwy
sól
Mięso umyć, usunąć włókna. Szalotki obrać, drobno pokroić. Natkę pietruszki i pędy selera drobno posiekać. Do natki i selera dodać oregano, tymianek, szalotki i pieprz - dokładnie wymieszać. Płat mięsa nasączyć oliwą, po czym dokładnie obtoczyć w mieszance ziół i przypraw. Docisnąć dłońmi i odstawić na 10 min. Mięso powinno przejść dokładnie aromatem ziół. Mięso ułożyć na ruszcie i piec w nagrzanym do 240 st piekarniku. Pod spód podłożyć tacę żaroodporną. Piec 15 min., potem obniżyć temp. do 180 st i piec jeszcze ok 30 min. Po wyjęciu z piekarnika mięso osolić, owinąć w 2 warstwy folii alumin., nakryć ściereczką i odstawić na 1o min. Schab podać pokrojony w grube plastry z dodatkiem młodych ziemniaków i surówki.
1/2 kg rozmrożonych filetów białej ryby (np. mintaj, morszczuk, pstrąg)
1-2 ząbki czosnku
łyżka mąki
koncentrat pomidorowy
gałązka natki
Marchew, pietruszkę, seler obrać i zetrzeć na grubej tarce. Pora i cebulę drobno pokroić. Podsmażyć warzywa na 4 łyżkach oleju przez kilka min., dodać 1/2-3/4 szkl wody, sól, pieprz, listki laurowe i ziele angielskie, po czym dusić ok 10 min. Filety ryb podzielić na mniejsze kawałki, natrzeć zgniecionym czosnkiem, solą i pieprzem. Obtoczyć w mące i obsmażyć na oleju. Dodać do warzyw przecier pomidorowy., wymieszać i odłożyć połowę na bok . Włożyć do środka rybę, przełożyć resztę warzyw na rybę i dusić na małym ogniu, aż składniki będą miękkie, ok 10-15 min.
Piękny kawałek schabu posolić, posmarować musztardą i obsmażyć ze wszystkich stron na maśle (masła nie żałować, oliwy z oliwek dodać. Jak już rumiany to zalać gorącym mlekiem tak by byl przykryty, gotować tak długo aż zrobi się sos gesty taki grudkowaty o pięknym złotym kolorze (ok 3h). Pachnie w domu jak w niebie. Jeść z marchewką gotowaną.
Smacznego :)
i sosik do kompletu :)
Moja opinia o przepisie:
Bardzo fajny przepis - mięso wychodzi bardzo soczyste i miękkie; Sosu wychodzi bardzo dużo i jest grudkowaty, można go zmiksować na gładką masę.
żółty serek w plasterkach w takiej samej ilości jak kotlety (sztuki, nie wagowo ;))
cebula pokrojona w cienkie plasterki (niech żyje hebelek!)- powiedzmy na 6 kotletów 2 cebule średniej wiekości
majonez
sól, pieprz
Kotlety rozbijamy, traktujemy solą i pieprzem, układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Każdy plaster mięsa pokrywamy cebulką, na niej układamy po plasterku sera, na to znowu cebulka i miziamy po wierzchu majonezem. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni, z włączonym termoobiegiem. Pieczemy aż będzie rumiane na wierzchu- zajmuje to akurat tyle czasu, żeby zdążyc ugotować ryż (czy co kto sobie życzy) i zrobić sałatkę z sałaty lodowej, ogórków, pomidorów i czosnkowego winegretu.
Smacznego :)
Moja opinia o przepisie:
Bardzo szybki w przygotowaniu i bardzo smaczny - pyszna alternatywa dla tradycyjnych kotletów schabowych. Robię w naczyniu żaroodpornym bez papieru do pieczenia, podczas zapiekania tworzy się troszkę sosu. Zapiekałam niecałe pół godziny. Dobre są również z dodatkiem pieczarek.
Piwony (przepis podany przez panią Beatę Tyszkiewicz)
Kostka masła lub margaryny
3 szklanki mąki
pół szklanki piwa
dowolny farsz
Wszystkie składniki zagniata się szybko i ciasto przynajmniej na 2 godziny zostawia się w lodówce (można zrobić je np. dzień wcześniej i przechować w lodówce zawinięte w folię aluminiową).
Farsz przygotowujemy wcześniej, a przed samym przygotowaniem piwonów najpierw rozgrzewamy piekarnik. Ciasto rozwałkowujemy cienko, jak na pierogi, kroimy w kwadraty, na każdy kwadrat nakładamy farsz, sklejamy. Piwony ułożone na blaszce wkładamy do dobrze nagrzanego piekarnika (to bardzo ważne, bo w zimnym lub tylko lekko nagrzanym piecu rozpływają się), pieczemy do zarumienienia.
Smacznego :)
Moja opinia o przepisie:
Ciasto w smaku bardzo przypomina ciasto francuskie. Można zrobić również wersję na słodko. Ja zrobiłam część z kapustą i grzybami a część z farszem mięsno-warzywnym - obie wersje wyszły b. dobre. Piekłam w 200 st przez ok 20 minut.
Ananasy pokroić w kostkę, dodać odsączonego tuńczyka, groszek i majonez. Dokładnie wymieszać i przyprawic do smaku.
Smacznego :)
Składniki na 4 porcje
Moja opinia o przepisie:
Może na pierwszy rzut oka troszkę dziwne połączenie składników, ale w efekcie bardzo smaczna sałatka. No i robi się rzeczywiście błyskawicznie :) Można zrobić wersję dietetyczną z pominięciem majonezu. Ja stosuję proporcje: puszka tuńczyka, 1/2 puszki groszku, 2/3 puszki ananasa.