3-4 filety śledziowych wymoczonych i pokrojonych w dzwonka
3 ziemniaki ugotowane w mundurkach i obrane
2 duże średnie ugotowane i obrane buraki
2-3 jaja ugotowane na twardo, oddzielić żółtka od białek
mały kubek śmietany, trochę majonezu - połączyć i dodać sól, pieprz do smaku
natka pietruszki - posiekać
Układać w szklanym naczyniu warstwami, (smarując każdą warstwę sosem ze śmietany i majonezu): 1. białka starte na malutkich oczka tarki 2. śledzie 3. ziemniaki starte na grubych oczkach tarki 4. buraki również na grubych oczkach tarki 5. żółtka starte na małych oczkach tarki 6. wierzch posypać natką pietruszki
majeranek, trochę bulionu lub wody, sól, pieprz, trochę tłuszczu
Schab umyś, osuszyc. Cienkim nożem zrobić w mięsie otwory przez całą długość, włożyć tam suszone owoce upychając je drewnianym trzonkiem. Mięso krótko obsmażyć ze wszystkich stron na gorącym tłuszczu, następnie posypać solą pieprzem i resztą przypraw. Piec w brytfance w temp. 180st dość długo, bo ok 1,5h i od czasu do czasu podlewając bulionem lub wodą, by się mięso nie wysuszyło. Schab przed podaniem pokroić w plastry.
Sposób przyrządzenia: Filet umyć, osuszyć, rozbić, przyprawić solą i pieprzem. Każdy kotlet nasmarować obficie musztardą i panierować w bułce tartej wymieszanej z mąką kukurydzianą. Na patelni rozgrzać olej, smażyć kotlety z obu stron na złoty kolor.
Szybkie i smaczne danie. Może być dodatkiem do mięsa lub jako samodzielne danie np. z sosem grzybowym
Kotleciki z kaszy gryczanej
(wg przepisu personki)
1 szkl ugotowanej kaszy gryczanej
1 szkl płatków owsianych, np. górskich albo innych
1 cebula
3 ząbki czosnku
przyprawy
Płatki owsiane zalać wrzątkiem i odczekać ok 15 min, wymieszać z ugotowaną kaszą, dodać do tego drobno pokrojoną i uduszoną cebulę, 3 rozgniecione ząbki czosnku, przyprawić do smaku, formować kotlety, smażyć na małym ogniu na złoty kolor.
Zagotować wodę, wsypać soczewicę i pozostałe składniki (czosnek można dać już do gotowania albo na sam koniec już do miksowania - surowy). Gotować pilnując by nie kipiała. Ewentualnie dolać wody jesli będzie za mało. Ostudzić. Przełożyć do miksera lub przekręcić przez maszynkę.
Mięsko jest mięciutkie, kruche i bardzo smaczne :)
Piersi z kurczaka zapiekane na porach (wg przepisu kici5)
podwójna pierś kurczaka
2-3 pory (tyle żeby pokryć plasterkami dno naczynia)
majonez, przyprawy do kurczaka
Piersi kroimy na średniej wielkości kawałki (proponuję na 4 części każdą), przyprawiamy. Na dnie naczynia żaroodpornego układamy ciasno pokrojone w cienkie plastry pory. Na porach układamy bardzo blisko siebie kawałki kurczaka. Z wierzchu smarujemy całość majonezem tak by nic nie wystawało i wstawiamy do piekarnika na 45-60 minut w temperaturze 180C.
Ugotować mięsny wywar wraz z cebulą, całą marchewką, kawałkiem selera, pietruszką, liściem laurowym, zielem angielskim. Gdy wszystko będzie miękkie wyjąć kość, a do zupy dodać pokrojone w kostkę ziemniaki i kaszę oraz wlać mleko. Gotować do miękkości kaszy i ziemniaków. Z kości odzielić mięso i dodać do zupy. Marchewkę pokroić w kosteczkę.
Można serwować na ciepło lub na zimno, tak przyrządzony schabik jest soczysty i naprawdę smaczny :)
Schab pod musztardową kołderką (wg przepisu Aleex)
1 kg - 1,20 kg surowego schabu
musztarda
sól, pieprz, papryka
2-3 ząbki czosnku
ewentualnie 3 liście laurowe
Mięso osolić, doprawić przyprawami, obłożyć ząbkami czosnku, ewentualnie listkami laurowymi. W przykrytym naczyniu włożyć schab do lodówki. Następnego dnia z mięsa zdjąć czosnek i listki laurowe. Schab dokładnie ze wszystkich stron obłożyć musztardą. Włożyć do naczynia żaroodpornego i podlać kilkoma łyżkami wody i 1 łyżką oliwy. Tak przygotowaną potrawę wsadzić do zimnego piekarnika. Podnieść temperaturę do 220 stopni C. Gdy schab zacznie się mocno gotować, zmniejszyć temperaturę w piekarniku do 170 stopni C. Piec mięso ok. 1,5 godziny. Po upływie tego czasu wyłączyć piekarnik.
Fasolę namoczyć na noc. Następnego dnia nalać nowej wody, dodać ziele, listek, kawałek boczku, kostkę warzywną, trochę "Ziarenek smaku" i gotować do miękkości. Cebulę pokroić w kostkę i zeszklić na oliwie, dodać mąkę, sporządzić zasmażkę i dodać do fasolki. Kiełbasę pokroić i dorzucić do fasolki, gotować jeszcze troszkę, a na koniec popieprzyć, dosolić do smaku, dodać majeranek. Podawać z pieczywem lub solo.
Takie roladki kojarzą mi się nieodzownie z niedzielnym obiadem.. taka wielopokoleniowa tradycja
Roladki po śląsku
4 pojedyncze piersi kurczaka
1 cebula
kawałek wędzonego boczku
musztarda
sól, pieprz, tłuszcz do zmażenie
Cebulę i boczek pokroić w niewielką kostkę. Każdą pierś podzielić na 2 i rozbić na kotlety, posolić, popierzyć, posmarować musztardą, nałożyć na środek każdej trochę cebuli i boczku. Zwinąć roladki, obwiązać nicią. Smażyć na dużym ogniu z każdej strony aż się zrumienią, następnie zmniejszyć ogień, dolać trochę wody i dusić do miękkości. Na koniec sos można zagęścić mieszając trochę zimnej wody z łyżką mąki i wlewając do sosu. Po zagotowaniu sosu danie gotowe - najlepsze z kluskami i czerwoną kapustą.
To taka polska, tradycyjna sałatka. Na co dzień i od święta. Zawsze dobra :)
Sałatka warzywna
3 średnie ziemniaki
2 marchewki
1 pietruszka
1 seler
2 jajka ugotowane na twardo
1 kwaskowate jabłko
3-4 ogórki konserwowe, ew. kiszone
3/4 puszki zielonego groszku konserwowego
majonez, sól, pieprz
Ziemniaki ugotować w mundurkach i obrać. Pozostałe warzywa najpierw obrać i ugotować do miękkości. Ugotowane warzywa, ziemniaki, jabłko, ogórki i jajka pokroić w kostkę, dodać groszek, majonez i przyprawy. Dobrze wymieszać.
Kurczak w sosie musztardowo-sezamowym (wg przepisu Mudzi)
4 połówki piersi z kurczak (bez kości)
2 łyżki oliwy z oliwek
2-3 łyżeczki ziaren sezamu
2/3 szklanki rosołu z kurczaka
2 łyżeczki musztardy Dijon
1 łyżeczka mąki kukurydzianej
sól, pieprz
Piersi włożyć do foliowej torebki i "utłuc" trochę. Na dużej patelni rozgrzać oliwę z oliwek i dodać sezam, trzymać go około 1 minuty na średnim ogniu. Dodać piersi z kurczaka lekko oprószone solą i pieprzem. Smażyć przez około 10 minut, aż piersi z kurczaka zbrązowieją. Odstawić z ognia. W miscece połączyć rosół, musztardę i mąkę kukurydzianą. Powoli wlewać do kurczaka. Postawić z powrotem na ogniu, mieszać, trzymać aż sos zgęstnieje. Gotować jeszcze około 1-2 minut.
Na jesienne chłody najlepszym lekarstwem jest talerz pożywnego, gorącego kapuśniaczku :)
Kapuśniak (wg książki "Kolekcja dobrej kuchni")
50 dag dobrze ukiszonej kapusty
20 dag wołowiny lub wieprzowiny z kością
kawałek wędzonego boczku
2 suszone grzyby
1 duża cebula
1-2 ząbki czosnku
4 ziemniaki
ziele ang., listek laurowy, sól, pieprz
Z mięsa ugotować wywar, dodając przyprawy i grzybki. Gotować do miękkości, przecedzić. Odzielić mięso od kości, pokroić w kostkę. Kapustę odcisnąć, zalać gorącym wywarem, zagotować, odkryć na chwilę, przykryć i dalej gotować do miękkości ok 90 min. Pod koniec gotowania dodać pokrojone w kosteczkę ziemniaki. Boczek drobno pokroić, stopić, dodać posiekaną cebulę i czosnek, zrumienić i dodać do zupy. Następnie wrzucić pokrojone mięso, zamieszać.
Buraki umyć, ugotować w skórce, ostudzić, obrać i zetrzeć na tarce z małymi otworami. Z masła i mąki zrobić białą zasmażkę, wlać zimne mleko i stale mieszając, doprowadzić do wrzenia. Włożyć buraczki, wymieszać, chwilę dusić i odstawić. Doprawić solą, pieprzem i sokiem z cytryny.
Pomidory sparzyć, obrać ze skórki, pokroić w cząstki i wrzucić do garnka do duszenia. Kiedy już się rozpadną, dodać pokrojoną w plastry paprykę i zeszklone paski cebuli. Wrzucić kostkę rosołową do smaku i dusić aż papryka będzie miękka. Wtedy dołożyć pokrojoną w paseczki i podsmażoną kiełbaskę. Wszystko doprawić na ostro według uznania i podawać z pieczywem lub ziemniakami.
Szybkie i - dla lubiących fasolkę - baaardzo dobre
Fasolka szparagowa w pomidorach (wg przepisu Bea73)
1/2 kg fasolki szparagowej
1 cebula
3 lyzki oliwy z oliwek
1/2 kg dobrze dojrzalych pomidorow
3 zabki czosnku
1 lyzeczka posiekanej natki pietruszki
sol, pieprz
Fasolke umyc, osuszyc, uciac konce, ewentualnie przeciac na pol. Posiekana cebulke przesmazyc na oliwie, nastepnie wrzucic fasolke i dusic z cebulka ok. 10 min. Dorzucic pokrojone w kostke pomidory, zmiazdzony czosnek i przyprawy. Przykryc i dogotowac (30-45 min).
Lekko słodkawa zupa buraczkowa idelanie komponuje się ze słonym serem feta, a pieczone pomidory nadają zupce dodatkowego aromatu
Zupa buraczkowa z fetą (wg przepisu tatter)
600g buraków, obranych, startych lub w kostkę niewielkę pokrojonych
500g dojrzałych pomidorów, przepołowionych
1 duża cebula, drobno posiekana
1 ząbek czosnku, z grubsza siekany
2 łyżki oliwy
500ml dobrego wywaru wolowego (z kurczka lub warzywnego od biedy)
sól i pieprz
125g greckiej fety
Zapiec połówki pomidora, uprzednio posypane czosnkiem i opryskane "połową" oliwy (pół godziny w 190C). Przetrzeć przez sito, aby pozbyć się pestek i skórek. Pozostałą oliwę rozgrzać i zeszklić na nim cebulę. Dodać buraki i zalać wszystko wywarem. Doprawić i gotować na małym ogniu, aż buraczki będą miękkie (7-10 min). Teraz dodać pomidorowe puree. Wszystko zmiksować w blenderze. Można podawać na zimno i na gorąco. Fetę pokruszyć (nie kroić), wlożyć do zupy.
Rewelacyjny przepis na spód do pizzy - z zewnątrz chrupiący a w środku mięciutki. Ach.. co to był za smak!
Pizza na grubym cieście (wg przepisu Petera Reinharta z książki "American Pie" podanego przez dziuunię)
Składniki na 3 spody o średnicy ok. 30 cm lub 4 o średnicy ok. 25 cm (ok 6 porcji)
650 g mąki pszennej typ 650
1,5 łyżki cukru lub miodu
2 łyżeczki soli
1,5 łyżeczki drożdży instant
3 łyżki oliwy
1 3/4 szklanki- ok. 430 ml wody w temp. pokojowej
Suche składniki przesiać do miski, dodać mokre i miksować na średnich obrotach 4 minuty. Odstawić ciasto na 5 minut, a potem miksować jeszcze 2 minuty. Podzielić ciasto na porcje, uformować spłaszczone kule i włożyć do misek wysmarowanych oliwą. Przykryć folią i odstawić na 15 minut, a następnie włożyć na min. 12 godzin do lodówki. 2 godziny przed pieczeniem wyjąć ciasto z lodówki. Piekarnik rozgrzać z kamieniem do maksymalnej temperatury, nagrzewać minimum 20 minut. Spód lekko rozwałkować, następnie rozciągać nadając okrągły kształt. Deskę lub łopatę do pizzy posypać semoliną lub krupczatką, połozyć na niej spód i nakladać sos i składniki na wierzchu pizzy. Zsunąć pizzę do piekarnika i piec aż spód spuchnie, a ser się stopi i zarumieni (ok 10-15 min.). Spód czasem piecze się na ciemnobrązowo, ale nie jest wtedy wcale twardy lecz chrupiący. Upieczoną pizzę zsunąć na kratkę i odstawić na chwilkę żeby odparowała(inaczej spód będzie zaparzony i straci chrupkość).
Ziemniaki pokroić w plasterki, paprykę w paski, pomidor w kostkę. Cebulę i czosnek posiekać. Oliwę rozgrzać, zeszklić cebulę, dodać paprykę, smażyć kilka minut. Dodać ziemnikai, czosnek , groszek i natkę, wymieszać, przesmażyć. Przyprawić solą. Prtzełożyć do natłuszczonej formy. Mleko i jajka roztrzepać ze szczyptą papryki, gałki muszk., curry, przyprawić solą i pieprzem - polać warzywa. Piec ok 25 min. w temp 180 st aż masa się zetnie i lekko zrumieni. Podawać z oliwkami.
Lekko kwaskowata, intensywnie pomidorowa i bardzo aromatyczna! Bardzo nam smakowała, a mąż ją nawet mianował zupą roku :)
Pomidorowa po włosku (wg książki "Wielka Księga Kucharska")
1 kg pomidorów
2 cebule
2 ząbki czosnku
2 szklanki bulionu (ja użyłam bulion warzywny z kostki)
sól, pieprz, bazylia, oregano, tymianek
2 łyżki oliwy z oliwek
Cebule drobno pokroić, posmażyć na rozgrzanej oliwie (nie rumienić). Przełożyć cebulę do garnka, wlać bulion. Czosnek obrać, przecisnąć przez praskę i dodać do bulionu. Przyprawić całość solą, pieprzem, bazylią, oregano i tymiankiem. Zagotować. Pomidory sparzyć wrzątkiem , obrać ze skórki, wykroić nasady ogonków i miąższ dodać do zupy. Gotować 15 min. Zmiksowaćna gładki krem. Podawać z grzankami lub makaronem.
Ryż ugotować, cebulę drobno pokroić i wymieszać z mięsem, posolić, popieprzyć. Papryki wydrążyć i wyfilować nadzieniem. Rozpuścić tłuszcz, dodać mąkę, mieszać jakiś czas zasmażkę aż się zapieni, dodać koncentrat, ok 1,5 szklanki wody, sól, pieprz i wymieszać. Włożyć papryki do sosu i gotować ok 1h.
kilka plastrów wędzonego boczku, chuda kiełbasa albo szynka (oczywiście w wersji wegetariańskiej bez kiełbaski)
olej
około 3/4 paczki makaronu łazanki
Kapustę pokroić na niewielkie kawałki i ugotować na prawie miękko w osolonej wodzie z dodatkiem kostki rosołowej. Kiedy kapusta będzie się gotować pokroić cebulę w kostkę i podsmażyć na złoto na oleju, dorzucić pokrojone pieczarki i udusić z pieprzem i solą. W międzyczasie wstawić wodę na makaron, ugotować go z solą i przelać zimną wodą, żeby się nie sklejał. Podsmażyć wędlinkę albo kiełbaskę i wymieszać z pieczarkami. Wlać troche oleju i podsmażyć wszystko z odsączoną z wody kapustką. Przyprawić solą, pieprzem i ostrą papryką. Ja mieszam kapustę z łazankami jeszcze na patelni i podsmażam aż wszystko będzie gorące, ale można wymieszać składniki w naczyniu żaroodpornym i zapiec w piekarniku. Oczywiście można też zrobić łazanki tylko z kiszoną kapustą, z dodatkiem suszonych grzybów, albo z mieszanej kapusty.
Twaróg ucieramy (najlepiej w malakserze) z jajkiem i solą. Mąkę przesiewamy z proszkiem do pieczenia i stopniowo dodajemy, razem z wybranym dodatkiem do sera, zagniatamy gładkie ciasto. Formujemy okrągłe bułeczki, układamy je na natłuszczonej blaszce i wkładamy do pieca, nagrzanego do 200 stopni. Pieczemy bułeczki ok.20 minut.
Do mięsa dodajemy startą na drobnej tarce lub zsiekana malakserem i odciśnięta kapustę, surowy ryż, kasze mannę, jajka, drobno posiekaną cebule, zmiażdżony czosnek, sól, pieprz, magę i sos sojowy. Soli nie dużo, bo będzie słony sos. Wszystko wyrabiany, formujemy nieduże, podłużne kotlety, smażymy je na oleju, na dużym ogniu, aż będą bardzo rumiane z obu stron, układamy je w naczyniu żaroodpornym. Kostki rosołowe rozpuszczamy w takiej ilości wody, aby po zalaniu kotletów były one przykryte. Wstawiamy przykryte naczynie do piekarnika i pieczemy około 50-60 min w 170 stopni. Kotlety powinny urosnąć, teraz należy ostrożnie, żeby się nie poparzyć, zlać sos do rondla. Sosu będzie raczej mało, należy dolać sporo wody, tak aby po wlaniu sosu z powrotem do naczynia przykrył on kotlety. Zagotowujemy sos, dodajemy przecier, doprawiamy do smaku, mąki rozrabiamy zimną wodą i wlewamy do sosu, zagotowujemy, sos będzie raczej rzadki. Zalewamy nim kotlety i wstawiamy na chwilkę do piekarnika, gdy sos zacznie bulgotać to znaczy, że danie jest gotowe.
Można jeść jako samodzielne danie, lub np. z ziemniakami jak zwykle kotlety.
Ziemniaki i cebulę zetrezć na drobnej tarce, połaczyć z pozostałymi składnikami. Smażyć na gorącym tłuszczu. Jeśli placki będą spożywane na słodko to można pominąć cebulę, sól i pieprz.
W ok 3/4 wrzątku rozpuścić kostkę warzywną, wrzucić całą cebulę, czosnek, listek laurowy i ziele angielskie. Pozostałe warzywa pokroić w kostkę, a ogórki zetrzeć na tarce. Wrzucić do zupy (ziemniaki troszkę później, a ogórki na samym końcu) i gotować do miękkości. Można też dodać troszkę jakiegoś drobnego makaronu.
Mozarellę pokroić w cienkie plastry, podobnie jak pomidory i ułożyć na przemian na talerzu. Z oliwy i soli zrobić sos, posypac świeżo zmielonym pieprzem, udekorować liśćmi bazylii. Podawać z białym pieczywem. Optymalny smak sałatki otrzymamy schładzając ją przez godzinę w lodówce - składniki nabiorą wówczas delikatnego smaku szlachetnego sosu.
Dziś obiad po meksykańsku - czyli burritos. Ja z lenistwa wykorzystałam gotowe tortille pełnoziarniste i tylko farsz zrobiłam zgodnie z przepisem ;-) ale z poniższego przepisu też podobno wychodzą smaczne tortille
Burritos
Farsz:
1 pierś z kurczaka
2 puszki czerwonej fasoli
1 puszka pomidorów
2-3 cebule
2 ząbki czosnku
20-30 dkg sera żółtego
1 papryczka chili lub przyprawa chili
przyprawa papryka na ostro
szczypior
pieprz, sól, bazylia, oregano, pół łyżeczki cynamonu, oliwa
Ciasto:
mąka, woda, oliwa
Farsz: 1. Kurczaka pokrojonego w kostkę przyprawiamy na ostro i zostawiamy na parę godzin (taki jest najlepszy, ale można odrazu smażyć). 2. Wrzucamy na mocno rozgrzaną patelnię i smażymy chwilę na dużym ogniu. 3. Przekładamy do naczynia i smażymy pokrojony w kostkę czosnek i cebulę skrojoną w krążki. 4. Fasolę odcedzamy i wrzucamy na patelnię i wszystko razem smażymy. 5. Dodajemy pomidory i dalej smażymy. 6. Wszystkie składniki z patelni wrzucamy do naczynia z kurczakiem, doprawiamy DUZĄ ILOŚCIĄ papryki chili, papryką na ostro, pieprzem, itp. i wszystko dusimy ok. 10 min. Na koniec, przed podaniem wrzucamy bazylię, posypujemy pokrojonym szczypiorem.
Ciasto: 1. Ugniatamy ciasto z mąki i wody (proporcje wg uznania, zależy ile jest osób) z dodatkiem odrobiny oliwy. Ciasto musi być sprężyste, miękkie. 2. Jeśli się klei, dosypujemy mąki. 3. Rozwałkowujemy kawałeczki ciasta na cienki, okrągły placek. 4. Taki placek pieczemy chwilę na małym ogniu na suchej patelni, przewracamy na drugą stronę. Najlepiej odstawić ciasto na ok. 20 min. i dopiero potem wałkować.
Na gotowy placek sypiemy starty ser (dużo sera), farsz, składamy w pół lub zawijamy i zjadamy albo polewamy sosem salsa - jeśli akurat mamy, śmietaną czy kechupem.
Pieczarki i ser zetrzeć na tarce o grubych oczkach, piersi pokroić na kawałeczki, dodać jajka, mąkę ziemniaczaną, przyprawy, wymieszać i smażyć na rumiano.
Piersi umyć, osuszyć, każdą naciąć w poprzek tak, by powstała kieszeń. Dokładnie natrzeć solą i pieprzem. Oczyszczone pieczarki i cebulę drobno pokroić i podsmażyć na łyżce oleju. Gdy wystygną, dodać drobno pokrojoną czerwoną paprykę i szczypiorek. Przyprawić do smaku (farsz powinien być dość pikantny). Kieszenie napełnić farszem i spiąć. Panierować i smażyć na patelni lub zapiekać w piekarniku (200st ok 30 min.)
Dla amatorów pierogów ruskich i nie tylko :) Zamiast smażyc można też dodać dodatkowo 1 jajko, przełożyć masę do formy od tarty i siup do pieca... pycha
Kotleciki ruskie (wg przepisu Marii z Łeby)
1 kg ziemniaków
30 dkg sera białego
2 cebule
jajo
trochę bułki tartej
sól, pieprz
Ugotowane ziemniaki i ser zemleć w maszynce. Cebulę drobno posiekać i zeszklić, dodać do zmielonych ziemniaków i sera. Wbić jajo. Wymieszać wszystko razem, najlepiej ręką tak, aby utworzyła się jednolita masa (jeśli masa jest za rzadka dosypać trochę bułki tartej).Doprawić solą i pieprzem do smaku. Formować kotleciki wielkości dłoni i obtaczać w bułce tartej. Smażyć na rozgrzanym tłuszczu z obu stron do lekkiego zarumienienia. Kotleciki podawać z surówką z kapusty kiszonej i z sosem pomidorowym.
Startą na grubych oczkach marchewkę wymieszać z odrobiną startego jabłka, doprawić pieprzem, solą, sokiem z cytryny i cukrem - surówka ma być raczej słodka niż kwaśna ( proporcje zależą od tego jak słodka jest sama marchewka). Posypać wiórkami kokosowymi albo najlepiej płatkami świeżo pokrojonego, jeszcze tłuściutkiego orzecha kokosowego.
Pierś kurczaka w wiórkach kokosowych (wg przepisu kamili)
1 jajko
3 łyżki mąki ziemniaczanej
3 łyżki mąki pszennej
3 łyżki wiórków kokosowych
sól
woda
sos sojowy
20 dkg pieczarek
ew. papryka
Mięso pokroić w kawałki, zalać sosem sojowym, odstawić na godzinę. Jajko, mąkę, wiórki, wodę wymieszć na gęste ciasto. Wrzuciś w to mięso, wymieszać. Mięso smaży na goącym oleju. na koniec podsmażyć pieczarki, dodać do mięsa. Mozna poddusić, albo podawać na chrupko.
Tak przyrządzana kapusta to specjał czeski. Jedząc obiad w jednej z praskich knajpek tak nam ta kapustka zasmakowała, że stwierdziłam, że muszę zdobyć recepturę jej przyrządzania.. i udało się - przepis znalazłam tu i okazał się wcale nie tak bardzo skomplikowany :)
Biała kapusta duszona
1 kg białej kapusty
100 gram smalcu
40 g cebuli
20 gram drobno mielonej mąki
sól, kminek, 20 gram cukru, ocet, woda albo rosół
Kapustę umyć, rozkroić, wyciąć głąb i pokroić na paseczki. Włożyć do rondla, podlewać wodą albo rosołem i bez pokrywki dusić. W innym garnku rozpuścić smalec. Na rozgrzany tłuszcz wrzucić drobno pokrojoną cebulę i podsmażyć. Dodać podduszoną kapustę, sól, kminek. Całość oprószyć mąką i dusić aż będzie miękkie. Dodać cukier i ocet do smaku.
Bardzo dobra panierka. Wyczuwalny delikatnie słodki akcent, jeśli ktoś lubi mięso tylko na ostro proponuję goldflakes zastąpić zwykłymi płatkami kukurydzianymi.W przepisie orginalnym była jeszcze mąka i olej - moim zdaniem niekonieczne więc nie dawałam
Paluchy z piersi kurczaka w chrupiącej panierce goldflakes (z przepisu Malgosimi - modyfikowany)
2 duże pojedyncze piersi kurczaka pokrojone na paluchy
1 jajko + chlapka mleka
na panierkę: (zmiksować w malakserze lub czym się chce)
1 szklanka płatków Gold Flakes (lub innych z miodem i orzeszkami)
0,5 szklanki bułki tartej
1 łyzeczka słodkiej papryki
1 łyżeczka złocistej przyprawy do kurczaka
2 łyzeczki przyprawy do grilla
piersi zanurzać w jajku i potem w suchej mieszance
Warzywa (poza cebulą i czosnkiem) pokroić w kostkę. Do rosołu wrzucić warzywa (prócz ziemniaków), dodać przyprawy, troszkę pogotować, a następnie dodać ziemniaki i kiełbasę pokrojoną w plasterki lub kostkę. Gdy warzywa będą miękkie dodać zakwas i zagotować. Przyprawić do smaku.
Kurczaka pokroić w sporą kostkę i zamarynować w mieszance : oliwa, papryka ostra, sos słodko-kwaśny. Odstawić na minimum 1 h. Paprykę pokroić w kwadraty, cebulę w grubsze talarki. Nadziewać kolejno: papryka,cebula, mięso. Szaszłyki piec na blasze wysmarowanej oliwą przez około 30 min (w połowie pieczenia obrócić na drugą stronę)
Mięciutkie w środku, z chrupiąca musztardowo-czosnkową skorką
Ziemniaczki pieczone z musztardą (wg przepisu bajaderki)
1/3 szklanki musztardy Dijon lub kazdej innej
2 lyzki oliwki
1 posiekany zabek czosnku
po okolo 1/2 lyzeczki oregano, bazylii, majeranku lub do smaku
sol i pieprz
6 srednich ziemniakow (okolo 1 kg), pokrojonych na czastki - ja wole ze skórką, ale mozna tez obrac
3-4 zabki czosnku pokrojone na cieniutkie plasterki
Wymieszac wszystkie skladniki oprocz ziemniakow w sporej misce, dodac ziemniaki, dobrze wymieszac. Zostawic na 10 - 20 minut. Wylozyc na lekko posmarowana oliwka, dosc duza forme (moze byc szklana), takiej, aby ziemniaki byly w jednej warstwie i piec w temperaturze 225 st.C przez 35-40 minut, az ziemniaki beda miekkie. W polowie pieczenia posypac plasterkami czosnku.
W dość sporym garnku gotujemy wodę z kostką bulionową. Dodajemy pokrojone w kostkę ziemniaki, pokrojone w słupki marchewki, starty na tarce o grubych oczkach seler oraz przekrojoną wzdłuż pietruszkę. Gdy jarzyny będą już miękkie dodajemy oczyszczone i pokrojone w plasterki pieczarki. Całość przyprawiamy solą, pieprzem oraz tymiankiem. Na patelni rozgrzewamy oliwę z oliwek (ewentualnie masło)i podsmażamy cebulkę z czosnkiem, które następnie dodajemy do zupy. Na koniec do gotującej się zupy dodajemy 3 łyżki kaszy manny. Gotujemy jeszcze przez 3 minutki.
Mięso lekko rozbić, posolić, popierzyć z obu stron i na rozgrzanej na patelni oliwie usmażyć. W osobnej patelni usmażyć cebulę na złocisty kolor, dodać pieczarki i dusiç przez 10 minut. Dodaç do cebuli ser Mascarpone,doprawić solą, pieprzem i estragonem. Ogrzewaç na wolnym ogniu przez 2-3 minuty. Wyłożyć sos na mięso, podawać np. z kaszą gryczaną i ogórkami małosolnymi.
To najprostsza z możliwych zupa pomidorowa :) można jeszcze na koniec zabielić śmietaną lub jogurtem, choć nam smakuje najbardziej taka po prostu intensywnie pomidorowa :)
Zupa pomidorowa (przepis autorski :) )
koncentrat pomidorowy (ok 100g)
2 marchewki
kawałek selera
1 pietruszka
1 cebula
kostka warzywna
ryż sypki
listek laurowy, ziele angielskie
sól, pieprz, maggi
Ok 3/4l wody zagotować, dodać kostkę warzywną, 2 listki laurowe i 1 ziele angielskie. Warzywa obrać, wrzucić do bulionu (oprócz 1 marchewki) i gotować do miękkości, pod koniec gotowania dodać 1 marchewkę startą na tarce i ok 6-7 łyżek ryżu. Gdy ryż będzie już prawie miękki dodać koncentrat, jeszcze chwilkę pogotować. Doprawić przyprawami wedle uznania. Do zupki można wkroić jarzynki które się gotowały w całości i posypać zieleniną.
Kalarepka kojarzy mi się z dzieciństwem, jadałam takie kalarepki zerwane prosto z babcinej grządki.. Od tamtych czasów jakoś nie miałam okazji jeść tego warzywa, czyżby kalarepki jadało się tylko w dzieciństwie? Aby przełamać tę tezę kupiłam dziś na bazarze młodziutką kalarepkę i zrobiłam pyszną, chrupiącą surówkę :)
Surówka z kalarepki (przepis autorski :) )
1 kalarepka
1 jabłko
1 marchewka
2-3 łyżki jogurtu naturalnego
sól, pieprz
Kalarepkę i jabłko pokroić w kosteczkę, marchew zetrzeć na grubych oczkach. Dodać jogurt, przyprawy i wymieszać. Przybrać zieloną sałatą.
W orginalnym przepisie było dwukrotnie więcej tłuszczu i jajek, ja go odchudziłam i myślę, że bez żadnej szkody dla walorów smakowych. Moją modyfikacją jest też dodanie marchewki. Pasztecik jest wyśmienity, kto nie wie z czego jest zrobiony - nigdy tego nie odgadnie ;) bo pasztet bardzo przypomina smakiem pasztet mięsny. Super przepis na zdrowy pasztet - polecam !
Pasztet z selera (wg przepisu alik)
1 kg selera
2 duże cebule
1 średnia marchewka
0,5 masła lub margaryny
3-4 ząbki czosnku
1 szklanka wody
1 szklanka bułki tartej
3 duże jajka
2 kostki bulionu grzybowego
sól, pieprz
Seler, marchewkę i cebulę zetrzeć na tarce o grubych oczkach, dodać wodę, przyprawy, rozdrobniony czosnek i masło, doprowadzić do wrzenia i gotować na wolnym ogniu 1 godz. Ostudzić. Do zimnej masy dodać jajka i bułkę tartą, dobrze wyrobić. Foremkę wysmarować tłuszczem i wysypać bułką tartą, nałożyć masę i piec 1,5 godz. w temp.180-190 stop.
Z podanego przepisu wychodzą 2 foremki dł. po 20 cm lub jedna dł 30 cm.
Pizza biała z mozarellą alla in caminetto (wg książki Gazety Wyborczej "Spotkanie przy stole")
Na 4 porcje:
56 dag mąki
240 ml wody
8g soli, oliwa
80g mozarelli
8 łyżek sera mascarpone
Mąkę zagnieść z wodą, solą i łyżką oliwy, aż uzyska się jednolite, miękkie i elastyczne ciasto. Przykryć ciasto i odstawić na 20 min. Rozwałkować na 4 placki grubości ok 3 mm, posmatować je oliwą, posypać obficie mozarellą i posmarować mascarpone. Piec w temp. 280 st przez ok 6-8 minut.
Długo się wahałam przed wypróbowaniem tego przepisu..ale teraz nie zawaham się zrobić tej zupki ponownie :) Bardzo smaczna, delikatna no i niskokaloryczna :)
Lekka zupa szpinakowa (wg przepisu Sylwii18)
opakowanie mrożonego szpinaku (450g)
ząbek czosnku
mała cebulka
pół litra bulionu warzywnego
troszkę soku z cytryny
pól szklanki mleka
3 łyżki kaszy manny
sól, pieprz, gałka muszkatułowa, czosnek suszony
jajka ugotowane na twardo (po jednym na twarz :) )
Szpinak wrzucamy do garnka, dolewamy na dno odrobinę wody i podgrzewamy aż zrobi się papka. Dodajemy przyprawy, przeciśnięty przez praske ząbek czosnku, podsmażoną na teflonie cebulkę i wlewamy gorący bulion. Chwilkę gotujemy. Do mleka dodajemy odrobinę zupy i wsypujemy kaszę mannę. Mieszamy i rozprowadzamy mleko z kaszą w zupie. Jeszcze minutę gotujemy. Na koniec dodajemy sok z cytryny. Podajemy z jajkiem na twardo pociętym na ćwiartki.